zap - wolnobieżny

To co najważniejsze
ODPOWIEDZ
greg
Zapomaniak
Posty: 171
Rejestracja: środa, 10 lut 2016, 14:27

zap - wolnobieżny

Post autor: greg »

Chopy! mam plana !!
jakby tak zablokować prowizorycznie (jako blache przykręcić czy co) zeby dzwignie zmiany biegów skrzyni dniepra tak zeby przełaczala sie max do 2 biegu i zarejestrowac zapa jako pojazd wolnobieżny?? w zasadzie to nawet nie trzeba wtedy rejestrowac tylko wykupić OC? przyczepić na koszu tabliczke z napisem max speed 25km/h? taka blokada się moze czasem zepsuć w trasie i wtedy zap jechalby szybciej :D wiadomo po A-2 ce wtedy nie pohulam ale do przejazdu na zlot bocznymi by można. Dodatkowy plus taki Że " na bocznych nie stoją " :P
greg
Zapomaniak
Posty: 171
Rejestracja: środa, 10 lut 2016, 14:27

Re: zap - wolnobieżny

Post autor: greg »

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pojazd wolnobieżny według definicji z ustawy Prawo u Ruchu Drogowym to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pojazd wolnobieżny nie jest wyłączony spod ruchu po drodze publicznej. Zatem nie ma przeszkód w poruszaniu się po takiej drodze, tak jak rowerem. Należy jednak wziąć pod uwagę art. 2 punkt 3 ust. Prawa o Ruchu Drogowym, który stanowi, iż na autostradzie oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, dopuszcza się do ruchu pojazdy samochodowe, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h. W związku z tym, pojazd wolnobieżny (którego prędkość maksymalna wynosi 25 km/h) nie może poruszać się po autostradzie. Jednak po innych drogach mogą poruszać się jakiekolwiek pojazdy silnikowe, chyba że znaki drogowe ograniczają ten ruch.

Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego (jakim również jest pojazd wolnobieżny) jest obowiązany do zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego pojazdu. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy. Jednak posiadacz pojazdów wolnobieżnych, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym, może zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na czas krótszy niż 12 miesięcy, jednak nie mniejszy niż 3 miesiące. Jest to tzw. umowa ubezpieczenia krótkoterminowego.

Zgodnie z art. 71 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, rejestracji, a na tej podstawie dopuszczeniem do ruchu, podlega pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny wchodzący w skład kolejki turystycznej, motorower lub przyczepa. Pojazd samochodowy, to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Pojazd wolnobieżny porusza się z prędkością nieprzekraczającą 25 km/h. Zatem zgodnie z art. 71 ust. 3, pojazd wolnobieżny nie podlega rejestracji (o ile nie wchodzi w skład kolejki turystycznej) i jest dopuszczony do ruchu, jeśli odpowiada warunkom technicznym określonym w art. 66 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
greg
Zapomaniak
Posty: 171
Rejestracja: środa, 10 lut 2016, 14:27

Re: zap - wolnobieżny

Post autor: greg »

https://groups.google.com/forum/m/#!msg ... T6aWK3BAAJ" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ